Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Kamiennej Górze

Data publikacji 26.07.2023

We wtorek w sali widowiskowej Centrum Kultury w Kamiennej Górze odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów Święta Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, gdzie wręczone zostały odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Policjanci oraz Pracownicy Policji usłyszeli wiele ciepłych słów na temat swojej służby na rzecz bezpieczeństwa powiatu kamiennogórskiego.

We wtorek, 25 lipca 2023 roku o godzinie 13:00, w sali widowiskowej kamiennogórskiego Centrum Kultury, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Kamiennej Górze. To już 104 rocznica uchwalenia Policji Państwowej, a patronatem honorowym tych uroczystości jest Komendant Główny Policji – generalny inspektor Jarosław Szymczyk.

Uroczysta zbiórka rozpoczęła się od złożenia meldunku o rozpoczęciu uroczystości I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektorowi Robertowi Frąckowiakowi, po czym wprowadzony został sztandar Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze i odegrany Hymn Państwowy.  

Na początku uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć funkcjonariusza policji z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu – młodszego aspiranta Patryka Domalika, który kilka dni wcześniej z powodu wypadku, odszedł na wieczną służbę.

Wśród zaproszonych gości znajdowali się między innymi: Sekretarz Stanu Marzena Machałek, poseł na Sejm RP Robert Obaz, Starosta kamiennogórski, burmistrzowie miast Kamienna Góra oraz Lubawki, samorządowcy powiatu kamiennogórskiego, Komendanci zaprzyjaźnionych jednostek Policji. Powitani zostali również przedstawiciele prokuratury, sądu, służb mundurowych, instytucji oraz firm, na co dzień współpracujący z kamiennogórską Policją oraz policjantki, policjanci i pracownicy cywilni Policji, a także rodziny mianowanych i odznaczonych policjantów.

Po przywitaniu tych, którzy swoją obecnością uświetnili obchody Święta Policji, przyszedł czas na przemówienie gospodarza uroczystości – Komendanta Powiatowego Policji w Kamiennej Górze młodszego inspektora Adama Jacka Pilcha. W swojej wypowiedzi wskazał, że to Policja, powołana do ochrony porządku publicznego, ratowania życia i zdrowia nawet z narażeniem życia, pomimo wielu nowych wyzwań, stoi w pierwszej linii, chroniąc bezpieczeństwa obywateli. Chylił czoła tym, którzy nie zważając na to, że policyjna droga jest kręta i wyboista, postanowili zdecydować się na służbę w Policji. Podziękował za współpracę z instytucjami, które na co dzień wspierają działanie kamiennogórskiej policji. Złożył podziękowania dla związków zawodowych, a także dla emerytów i rencistów policyjnych, którzy uczyli funkcjonariuszy we wcześniejszych latach. Komendant pogratulował policjantom zaangażowania i ciągłej chęci zmiany świata na lepszy. Złożył życzenia Pracownikom Policji, którzy, jak stwierdził są ostoją i fundamentem tej jednostki. Podziękował również Dyrektorowi Centrum Kultury oraz jego pracownikom, którzy pomagali w każdym etapie przygotowania uroczystości.

W kolejnej części uroczystości wręczone zostały przez I Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektora Roberta Frąckowiaka oraz  Komendanta Powiatowego Policji w Kamiennej Górze młodszego inspektora Adama Jacka Pilcha akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Mianowania z okazji Święta Policji otrzymało dwunastu funkcjonariuszy policji.

Następnie wyróżnieni zostali Pracownicy Policji kamiennogórskiej jednostki, którzy otrzymali nagrody rzeczowe oraz listy gratulacyjne z rąk Komendanta Powiatowego Policji młodszego inspektora Adama Jacka Pilcha oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego podinspektora Mariusza Rusieckiego.

W trakcie uroczystości nie zabrakło również odznaczeń Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZP we Wrocławiu aspirant sztabowy Piotr Malon wraz z Przewodniczącym Zarządu Terenowego NSZZP Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze starszym aspirantem Mariuszem Mrówką wręczyli medale z okazji XXX-lecia związku, złote oraz srebrne odznaki związku, a także odznakę honorową.

W dalszej części Prezes Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów policyjnych podinspektor Zbigniew Małaszyński wraz z aspirantem sztabowym Zbigniewem Partyńskim wręczyli nadane medale oraz odznaczenia wyróżnionym emerytowanym oraz czynnym policjantom.

Po wręczonych awansach oraz odznaczeniach głos zabrali honorowi goście: Sekretarz Stanu Marzena Machałek, Starosta kamiennogórski, burmistrzowie miast Kamienna Góra oraz Lubawki, samorządowcy, Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Prezes Koła Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów oraz  I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektor Robert Frąckowiak. Padło wiele ciepłych słów w kierunku kamiennogórskich policjantów, którzy na co dzień poświęcają się aby zapewnić bezpieczeństwo powiatu kamiennogórskiego. Przemawiający gratulowali trudu i życzyli policjantom i policjantkom wszelkiej pomyślności.

Następnie wyprowadzony został sztandar Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, a dowódca uroczystości zameldował o zakończeniu uroczystej zbiórki. Uroczystość została zakończona wspólnym zdjęciem.

Dziękujemy pani Izabeli Baranowskiej za fotorelacje z uroczystości.

st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Powrót na górę strony