Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Powiedz NIE - dopalaczom!

Data publikacji 06.03.2023

Dopalacze to bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia. Ich skład chemiczny jest różnorodny, a skutki zażywania opłakane. Jeśli chcesz żyć - nie zażywaj tych niebezpiecznych substancji! Podczas zajęć profilaktycznych, które odbywają się w szkołach, kamiennogórska policja przekazuje młodzieży i nauczycielom najważniejsze informacje dotyczące szkodliwości zażywania dopalaczy i narkotyków.

Definicja dopalaczy mówi o tym, że są to preparaty, w których składzie znajdują się substancje psychoaktywne. Obecnie posiadanie takich środków, a także produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest w Polsce zakazane. Zdarza się, że udając produkty kolekcjonerskie, kadzidła, sole do kąpieli ferowane są w nielegalnej sprzedaży. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

Na opakowaniu takich środków w większości przypadków nie ma podanego składu produktu. Za to zawarta jest informacja o tym, że – produkt nie nadaje się do spożycia!
Jednak niektóre osoby nadal, nie dbając o swoje życie i zdrowie próbują je zażywać.
Są to preparaty wysoce niebezpieczne o różnorodnym składzie, w których najczęściej można znaleźć składniki takie jak pochłaniacze wilgoci, detergenty, muchomory sromotnikowe czy nawozy do roślin.

Większość dopalaczy działa, nawet w najmniejszych ilościach, na układ nerwowy człowieka. Z tego powodu oraz braku informacji o składzie takiego środka, bardzo łatwo można je przedawkować. Pomoc w takich przypadkach jest utrudniona, właśnie z powodu niewiedzy o tym, co się zażyło.

Osoby, które zażywają dopalacze lub inne środki zabronione zmieniają się. Stają się wrodzy i agresywni, nawet wobec osób najbliższych. Widocznie zmienia się też ich stosunek do rodziny czy znajomych. Modyfikuje się też ich ubiór, a nawet kwestia postrzegania higieny. Ważniejsze dla nich stają się środki, które zażywają. W swoich rzeczach zaczynają posiadać artykuły potrzebne do palenia jak bibułki, fajki czy rurki. Mogą też odmawiać wykonywania dotychczas lubianych zajęć.
Istnieje kilka objawów, które są charakterystyczne dla osób, nie tylko pod wpływem dopalaczy ale też innych narkotyków:
→ agresja, wściekłość;
→ czerwona twarz – z powodu zwiększonego ciśnienia;
→ rozpalone ciało – z powodu podwyższonej temperatury;
→ sucha skóra;
→ rozszerzone bądź zmniejszone źrenice oraz brak reakcji na światło;

Spustoszenie w organizmie jest ogromne, skutkami zażywania dopalaczy mogą być choroby takie jak arytmia serca, toksyczne zapalenie wątroby, ostra niewydolność nerek czy psychoza paranoidalna i upośledzenie pamięci.
Objawami zatrucia/przedawkowania dopalaczy lub innych środków są:
→ zaburzenia świadomości;
→ zwiększony rytm serca;
→ arytmia;
→ odwodnienie organizmu;
→ śpiączka
→ zaburzenie podstawowych czynności życiowych.

Pamiętaj, że nawet jeśli pomoc przyjdzie na czas, nie ma gwarancji, że Twój organizm poradzi sobie z zatruciem i nie zakończy się to śmiercią!

Jeżeli zauważysz powyższe zachowania – zareaguj! Być może uratujesz komuś życie.
W takich przypadkach zadzwoń na numer alarmowy 112!
Jeżeli masz opakowanie dopalacza lub innego środka, który zażywała osoba – zachowaj je! Ułatwi to lekarzom udzielenie pomocy, a osobie zwiększą się szanse na przeżycie.
Nie podawaj żadnych leków i nie pozwól aby ta osoba sięgała po kolejne środki lub alkohol.

Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Powrót na górę strony