Wszystkich Świętych tuż, tuż… Nie zapominajmy o bezpieczeństwie!
Już za kilka dni przy cmentarzach zgromadzą się tłumy osób odwiedzających groby swoich bliskich. Podczas tego obchodzenia tego święta, będąc skupieni na pamięci o tych, którzy odeszli, nie zapomnijmy o bezpieczeństwie swoim i innych osób. Policjanci kamiennogórskiej jednostki będą dbać o płynność ruchu i zapewniać bezpieczeństwo szczególnie w rejonach przy cmentarzach.
Nadchodzące dni wiele osób poświęca na porządkowanie grobów swoich bliskich, tak aby 1 i 2 listopada skupić się już tylko na pamięci o tych, którzy odeszli.
Niestety skupiska ludzi sprzyjają działalności przestępczej, dlatego podczas tych przygotowań, a także w dni pamięci powinniśmy zadbać również o ochronę swoją i innych osób.
Funkcjonariusze z Kamiennej Góry, Lubawki i Marciszowa, jak co roku, będą dbali o bezpieczeństwo, szczególnie w rejonach nekropolii.
Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z nas może przyczynić się do tego aby nie doprowadzać do sytuacji niebezpiecznych.
W tym roku święto wypada we wtorek, po weekendzie, co sprzyja kilkudniowym nieobecnościom w domu. Pamiętajmy o tym, aby właściwie zabezpieczyć swoje mieszkania:
- Pozamykaj okna oraz drzwi wychodząc z niego. Nie zapomnij też o tych mniej uczęszczanych jak okna piwnicy, strychu czy garażu. Jeżeli posiadasz alarm – uruchom go;
- Powiedz swojemu zaufanemu sąsiadowi o nieobecności i poproś o zwracanie uwagi na podejrzane osoby. Sąsiedzka czujność może uchronić przed niechcianymi gośćmi. Pozostaw mu swój numer telefonu aby w razie potrzeby mógł Cię o tym poinformować;
- Poproś również zaufaną osobę aby doglądała mieszkania, najlepiej o różnych porach aby nie wpaść w rutynę. Jeżeli mieszkanie jest obserwowane przez przestępców, będą oni wypatrywali wzorów zachowania;
- Informacji o tym, że wyjeżdżasz nie przekazuj szerszej grupie osób np. podczas korzystania z mediów społecznościowych. Podziel się wrażeniami już po powrocie – nigdy nie wiesz, kto wykorzysta tą wiedzę;
- Nie pozostawiaj wartościowych rzeczy oraz oszczędności w domu. Dla bezpieczeństwa, zastanów się czy nie warto przechować ich w banku.
Chcę być na cmentarzu, ale jak się tam dostać?
Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to to, że jak co roku, na drogę wyjedzie wiele samochodów, a te dni zadumy mogą wpływać rozpraszająco na kierujących. Zwracaj uwagę na znaki i nie jedź „na pamięć”. Pogoda jest zdradliwa i pamiętaj aby dopasować prędkość do warunków panujących na drodze.
Pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu lub pod wpływem innych środków.
W niektórych miejscach zmieniona jest organizacja ruchu aby upłynnić ruch przy cmentarzach. Dlatego przypominamy, że ul. Cmentarna w Lubawce – na te kilka dni staje drogą jednokierunkową. Wjazd możliwy jest jedynie od strony ul. Karkonoskiej.
Przy poruszaniu się pieszo – pamiętaj o poruszaniu się właściwą stroną drogi – czyli lewą, tak abyś widział nadjeżdżające pojazdy. Nie zapomnij o odblaskach, bądź widoczny na drodze!
Należy pomyśleć również już zawczasu w jaki sposób dostaniemy się na cmentarze. Czy konieczne będzie użycie samochodu?
Pamiętaj, że liczba miejsc parkingowych przy cmentarzach jest ograniczona. Jeżeli z miejsca swojego zamieszkania możesz wybrać się pieszo – zrób to. Unikniesz zdenerwowania przy próbie zaparkowania.
Jeżeli jednak koniecznie musisz się tam wybrać samochodem – sprawdź wcześniej, gdzie ewentualnie będziesz mógł go pozostawić i miej na uwadze to, że może być to miejsce oddalone od cmentarza.
Jak być bezpiecznym na cmentarzu?
- Nie spuszczaj z oczu swoich wartościowych rzeczy, takich jak telefon czy portfel. Duże skupiska ludzi sprzyjają niestety pojawieniu się kieszonkowców;
- Jeżeli robisz zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, nie bierz też dużej ilości gotówki, o ile nie jest to konieczne. Trzymaj te wartościowe rzeczy w wewnętrznych częściach odzieży – pamiętaj, że możesz być obserwowany. Nie wszyscy w tych dniach skupiają się na pamięci o osobach bliskich;
- Zadbaj o osoby starsze i dzieci, które mogą stracić orientacje w terenie lub zgubić się w tłumie – wyposaż ich w numery telefonów, tak aby w razie potrzeby można było z nich skorzystać. Dobrym pomysłem są również opaski na nadgarstek z numerem telefonu do rodzica lub opiekuna. Przypomnijmy dzieciom też o tym, że o pomoc mogą się zwrócić do policjanta czy harcerza.
- Pilnuj swoich dzieci, kiedy obchodzą się z ogniem – poparzenia gorącym zniczem czy parafiną są bardzo bolesne.
Wspólnie z kamiennogórskimi policjantami zadbajmy o to aby te dni zadumy przebiegły dla wszystkich spokojnie i bezpiecznie. Stosujmy się do obowiązujących przepisów i wszyscy dotrzyjmy szczęśliwie do swoich domów.
st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze