Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek komunikacyjny z wieloma rannymi, a w tle groźny przestępca – to tylko fragment scenariusza ćwiczeń służb ratunkowych na terenie powiatu kamiennogórskiego

Data publikacji 08.10.2022

07 października 2022 roku Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze został powiadomiony o wypadku komunikacyjnym w okolicy węzła S3 Lubawka, w którym rannych jest wiele osób. Dodatkowo ustalono, że z miejsca oddalił się kierowca jednego z samochodów, od którego czuć było alkohol, a z dalszych informacji wynikało, że jest to niebezpieczny przestępca... Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń służb ratunkowych zorganizowany z innymi służbami mundurowymi oraz organami administracji publicznej i samorządowej powiatu kamiennogórskiego. Celem tych działań było rozwijanie współpracy w zakresie reagowania i koordynacji służb w przypadku poważnych zagrożeń.

Scenariusz działań:

07 października 2022 roku do Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze wpłynęło zgłoszenie dotyczące wypadku komunikacyjnego w okolicy węzła S3 Lubawka, w którym miało ucierpieć wiele osób.
Policjanci kamiennogórskiej komendy pilnie udali się na miejsce zdarzenia, gdzie potwierdzili informacje o wypadku. Dodatkowo jeden z samochodów zajął się ogniem, a utrudnieniem akcji ratowniczej był fakt, że pojazd był elektryczny. Do akcji wkroczyło Pogotowie Ratunkowe oraz jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, które wykonywały czynności ratowniczo-gaśnicze. Bardzo ważnym elementem było wyznaczenie bezpiecznego miejsca oraz triage osób poszkodowanych.

Policjanci w trakcie rozpytywania świadków ustalają, że z miejsca oddalił się kierujący jednego z pojazdów. Uczestnicy zdarzenia wskazują, że mógł być on pod wpływem alkoholu. Natomiast z informacji pozaprocesowych wynikało, że był to niebezpieczny przestępca poszukiwany listem gończym za popełnione przestępstwa. Mężczyzna miał być ranny i miał oddalić się w kierunku Bukówki.
Dowódca będący na miejscu postanawia wezwać na miejsce dodatkowe patrole, które rozpoczynają akcję poszukiwawczą. Wykorzystuje również pomoc firmy posiadającej drona z kamerą termowizyjną, który przeczesuje teren. Funkcjonariusze policji odnajdują rannego mężczyznę kilkaset metrów od miejsca zdarzenia i zatrzymują go. Ten po zbadaniu przez ratowników zostaje przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, gdzie policjanci Wydziału Kryminalnego wykonują z nim czynności procesowe.

Natomiast na miejscu policjanci Zespołu dochodzeniowo-śledczego oraz technik kryminalistyki wykonują oględziny oraz zabezpieczają ślady. Materiały te są niezbędne aby ustalić dokładny przebieg zdarzenia.

W przypadku wypadku drogowego każda ze służb ma wiele czynności do wykonania aby uratować ludzkie życie, a także ustalić co tak naprawdę się wydarzyło. Takie działania wymagają wielotorowego myślenia i koordynacji służb będących na miejscu, i to właśnie było celem ćwiczeń pod kryptonimem „S3”, których scenariusz przedstawiono powyżej.

st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 44.99 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony