Wspólne działania Ruchu Drogowego ze Strażą Ochrony Kolei
Kamiennogórscy policjanci w ubiegły piątek prowadzili wspólne działania wraz ze Strażą Ochrony Kolei. Miały one na celu uświadomienie kierowcom niebezpieczeństw, jakie wynikają z nieprzestrzegania środków ostrożności w rejonie przejazdów kolejowych.
Przejazd kolejowy to jedno z miejsc niebezpiecznych, gdzie bardzo ważne jest aby przestrzegać określonych zasad. Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych może skutkować wjazdem pod pociąg. W spotkaniu z tym środkiem transportu pojazd osobowy nie ma szans.
Na zapewnieniu bezpieczeństwa w tych rejonach powinno zależeć każdemu uczestnikowi ruchu. W związku z tym kamiennogórscy policjanci ruchu drogowego wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei prowadzili wspólne działania prewencyjne na przejazdach kolejowych. Przypominali kierowcom o obowiązujących przepisach, a także uświadamiali o niebezpieczeństwach jakie wynikają z ich nieprzestrzegania.
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym nakłada na kierującego obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego, a także upewnienia się czy nie zbliża się pojazd szynowy. Należy przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności, zwłaszcza gdy przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
Pamiętać trzeba również o zachowaniu takiej prędkości, która pozwoli na zatrzymanie w miejscu bezpiecznym w momencie nadjeżdżającego pociągu lub gdy sygnał zabrania wjazdu.
Przypominamy również, że kierującemu pojazdem zabrania się:
→ objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
→ wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
→ wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
→ omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Jeżeli z jakiegoś powodu pojazd zostanie unieruchomiony na przejeździe, należy niezwłocznie go z niego usunąć. Jeśli nie jest to możliwe – ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Niestety nadal na przejazdach kolejowych zdarza się wielu kierowców, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu i lekceważą obowiązujące przepisy.
st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze