Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

30 kwietnia dniem sprzeciwu wobec bicia dzieci

W 2006 roku amerykańska organizacja EPOH ustanowiła Dzień sprzeciwu wobec bicia dzieci. Celem jest przekonanie rodziców i opiekunów dzieci do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych. W Polsce zakaz stosowania kar cielesnych zawarty jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pomimo tego, wiele osób nadal uważa ten sposób za skuteczne narzędzie w wychowaniu, nie biorąc pod uwagę długofalowego wpływu na dalsze życie dziecka i związanych z tym zaburzeń.

Jeszcze w XIX wieku uważano, że dziecko powinno być chowane twardą ręką. Jedynym sposobem na zapewnienie takiego wychowania były dotkliwe kary cielesne. Rozwój psychologii i zainteresowanie tym tematem spowodowało, że w 1946 roku powstało określenie „syndrom maltretowanego dziecka”. Dorośli nie rozumieli, że kary w formie przemocy fizycznej rozwiązywały problem na chwilę. Natomiast w dziecku rodziło się poczucie krzywdy, niezrozumienia i rosnący bunt. I te emocje wpływały na dalszy rozwój dziecka, powodując problemy w jego dorosłym życiu.
Według WHO definicją wskazanego syndromu jest: "każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, społeczeństwa lub państwa, które ujemnie wpływa na zdrowie, rozwój fizyczny i psychiczny dziecka".  
Organizacja  „End Physical Punishment of Children” w 2006 roku ustanowiła Dzień sprzeciwu wobec bicia dzieci, którego celem jest przekonanie rodziców i opiekunów do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych.
W Polsce w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w art. 96 zawarty jest zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Mimo tego, naleciałości z poprzednich stylów wychowania sprawiają, że wiele osób daje ciche przyzwolenie na tego typu zachowanie. Strach, który pojawia się w oczach dziecka z tego powodu, zostanie z nim na lata.
Rodzicu spróbuj zrozumieć swoje dzieci.
Nie bądźmy obojętni, na to co dzieje się wokół nas.
Nie czekaj – reaguj!

  • Telefon alarmowy 112 – w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia
  • Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 12 00 02
  • Rozmowa z zaufaną osobą - wychowawcą, pedagogiem szkolnym czy psychologiem

W 2014 roku ruszyła Kampania Rzecznika Praw Dziecka „Bicie uczy ale złych rzeczy”, której spot doskonale oddaje powiązania pomiędzy wychowaniem w strachu przed przemocą, a wyniesionymi naukami w dalszym życiu.
Więcej znajdziecie na stronie →  Rzecznik Praw Dziecka

sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

 

Powrót na górę strony