Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

JEŚLI DZIECKU DZIEJE SIĘ KRZYWDA REAGUJ

Data publikacji 04.01.2021

Pamiętajmy, że gdy obserwujemy takie zachowania, w których czujemy lub podejrzewamy, że dziecko może być ofiarą przemocy, wobec którego dorosły tą przemoc może stosować, powiadommy odpowiednie służby. To nasz obowiązek. Dziecko samo się nie obroni. Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie jest zadaniem trudnym i niewdzięcznym. Zgodnie z art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego, instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję.

Jeśli jeden człowiek, dysponując przewagą (fizyczną, psychiczną, instytucjonalną) uniemożliwiającą skuteczną obronę intencjonalnie zmusza drugiego człowieka do określonych zachowań lub wyrządza mu krzywdę (fizyczną, psychiczną, materialną), mówimy o PRZEMOCY. Kiedy mówimy o naruszania praw i dóbr drugiego człowieka, mówimy także o prawach i dobrach dziecka. W każdej relacji przemocowej występują co najmniej dwie strony: ta krzywdząca i ta krzywdzona. Jeśli osobą krzywdzoną jest bezbronne dziecko, które nie potrafi się bronić, nie wie, że to, czego doznaje jest złe i karalne, boi się, a często bywa w relacji rodzinnej ze swoim prześladowcą, otoczenie ma niewielkie szanse, by o krzywdzie dowiedzieć się bezpośrednio od poszkodowanego dziecka. Dlatego tak ważne jest, by osoby prywatne i przedstawiciele instytucji potrafili rozpoznać symptomy doznawania przemocy przez dziecko oraz natychmiastowo i skutecznie reagowali. Gdy jesteśmy świadkami przemocy, należy natychmiast zareagować i to przerwać. Gdy domyślamy się, że dziecku może dziać się krzywda, możemy potrzebować wsparcia, by właściwie zdiagnozować problem i jego skalę. Dlatego tak ważne jest, byśmy wiedzieli i rozumieli, jak wygląda system pomocy dziecku, kto i w jaki sposób działa, jakie ma możliwości i procedury. Czasami wystarczy wykonać jeden telefon (nr 112 lub nr Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze – oficer dyżurny 47 873 62 38), by uratować dziecku życie.

Nie bądźmy obojętni, reagujmy gdy jesteśmy świadkami niewłaściwego zachowania osób dorosłych wobec dzieci.

Pamiętajmy, że przemocą są również różnego rodzaju zachowania określane mianem przemocy psychicznej (emocjonalnej). To bardzo trudne do udowodnienia, jednakże trzeba pamiętać, że może mieć ogromny wpływ na całe życie takiego dziecka. szkody wyrządzone psychice dziecka bywają trudniejsze do zaleczenia niż rany na ciele. Przemocą psychiczną są: wyzwiska i słowa wulgarne - obrażające, upokarzające i ośmieszające dziecko, umniejszanie wartości dziecka, straszenie, grożenie, szantażowanie, wykorzystywanie dziecka do sporów pomiędzy rodzicami !!! (NIE RÓBMY TEGO), odrzucenie, izolowanie od rówieśników czy członków rodziny, stawianie nadmiernych wymagań, przekraczanie bariery prywatności dziecka, niszczenie jego rzeczy, czynienie dziecka świadkiem przemocy wobec ludzi i zwierząt, cyberprzemoc - przemoc emocjonalna doznawana od innych osób za pośrednictwem technologii informacyjnych i komunikacyjnych

asp. Paulina Basta

KPP Kamienna Góra

Powrót na górę strony