Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wieczorne i poranne mgły! Kierowco i pieszy uważaj na drodze.

Data publikacji 27.03.2021

W tych trudnych warunkach warto pamiętać przede wszystkim o tym, by być widocznym dla innych. Przepisy jasno wskazują, które światła należy włączyć. Policjanci obserwując ruch na drogach zauważają, że nie wszyscy zasady te znają. Auta poruszają się ze światłami do jazdy dziennej, a w tej sytuacji stają się we mgle niemal niewidoczni dla pojazdów jadących za nimi. Dzisiaj kierowcy w powiecie kamiennogórskim zmagają się z gęstą mgłą. W tych trudnych warunkach należy pamiętać, przede wszystkim o tym, by być widocznym dla innych. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Okres zimowy na naszym terenie jest porą roku, podczas której szczególnie trzeba ostrożnie poruszać się po drogach. Dziś była gęsta mgła i trudne warunki pogodowe, które wymagają od kierowców i pieszych szczególnej koncentracji. Opady deszczu, śliska nawierzchnia oraz gęsta mgła powodują, że powinniśmy zwolnić i jeszcze dokładniej obserwować to, co dzieje się wokół nas. Policjanci kamiennogóskiej drogówki w codziennej służbie zwracają uwagę czy oświetlenie w naszych pojazdach jest sprawne i dostosowane do warunków pogodowych. Często zdarza się, że kierowcy nie znają regulacji o jeździe w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Kierowcy zmagający się z gęstą mgłą powinni używać świateł zgodnie z przepisami. Obowiązujące przepisy wskazują, że kierowca w warunkach zmniejszonej przejrzystości jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. W pojeździe silnikowym należy włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. Kierujemy również apel do pieszych, aby zawsze pamiętali o odblaskowych elementach, które mogą uratować ich zdrowie, a nawet życie.

Trudne warunki pogodowe wymagają od kierowców szczególnej koncentracji. Opady, śliska nawierzchnia czy mgła powodują, że powinniśmy ściągnąć nogę z gazu i jeszcze dokładniej obserwować to, co dzieje się wokół nas. Policjanci ruchu drogowego zwracają uwagę nie tylko na zachowanie kierowców, ale także na pojazd. Funkcjonariusze sprawdzają, czy oświetlenie jest sprawne i dostosowane do warunków pogodowych. Jak zaobserwowali policjanci, wielu kierowców nie zna przepisów o jeździe w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Kierowcy zmagający się z gęstą mgłą powinni używać świateł zgodnie z przepisami. W zasadzie to wystarczy trochę zdrowego rozsądku. Tego niektórym kierowcom najwyraźniej brakuje. Bo jak tu o nim mówić, gdy kierowcy w gęstej mgle jeżdżą na światłach do jazdy dziennej, a w tym samym czasie światła z tyłu pojazdu nie działają? To powoduje, że jadący za nim kierowca w ostatnim momencie zauważy poprzedzające auto. Jeśli w ogóle zdąży zareagować, skończy się nagłym hamowaniem i niebezpieczną sytuacją. Świateł do jazdy dziennej można używać wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W gęstej mgle to niedopuszczalne.

Obowiązujące przepisy wskazują, że kierowca w warunkach zmniejszonej przejrzystości jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. W pojeździe silnikowym należy włączyć światła mijania lub przeciwgłowe lub oba te światła jednocześnie. Poza obszarem zabudowanym podczas mgły należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

asp. Paulina Basta

KPP Kamienna Góra

Powrót na górę strony