Seniorze bądź czujny
Ostatnie przypadki pokazują, że wciąż trzeba informować i przestrzegać głównie osoby starsze o metodach działania przestępców działających metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”.
Kamiennogórscy policjanci przypominają, żeby być czujnym i ostrożnym, bo pomimo tego, że przypadki oszustw oraz metody, jakimi posługują się przestępcy często nagłaśniane są w mediach, to jednak oszuści w dalszym ciągu próbują w różny sposób wyłudzić pieniądze. Najczęściej ich działania skupione są właśnie na osobach starszych. Niezależnie od przyjętej roli, przestępca zawsze dąży do przejęcia oszczędności życia. Dlatego funkcjonariusze wciąż poszukują kolejnych kanałów komunikacji z osobami, które na co dzień nie korzystają z komputerów czy smartfonów. Informacja o takich przestępstwach mogą do nich po prostu nie docierać, ponieważ z policyjnych statystyk wynika, iż w większości zdarzeń pokrzywdzonymi były osoby starsze.
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
1.Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać ich na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
2. Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych.
3. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
4. Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – nr 112.
5. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
6. Pamiętajmy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy.
7. Policjanci nie informują nikogo o prowadzonych przez siebie działaniach.
8. O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy POLICJĘ –
nr alarmowy 112