Stop wypalaniu traw!
Kamiennogórscy policjanci przypominają, że wypalanie traw jest zabronione. To bardzo nieodpowiedzialne działanie, które może spowodować rozprzestrzenienie się pożaru i spowodować ogromne straty. Jednak najważniejszym jest sprowadzenie niebezpieczeństwa na ludzi, na ich dobytek oraz na dzikie zwierzęta, które zamieszkują obszary wypalane. Zanim to zrobisz zastanów się – czy warto być tak nieodpowiedzialnym?
Ryzyko, jakie niesie za sobą wypalanie traw, jest bardzo duże. Pożar może rozprzestrzenić się szybko, a przy niewielkich opadach deszczu i silnym wietrze prawdopodobieństwo, że tak się stanie jeszcze wzrasta. Takie zachowanie powoduje zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Dodatkowo ziemia po takiej akcji staje się jałowa.
Strażacy w okresie wiosennym mają przez to nieodpowiedzialne i niebezpieczne działanie, pełne ręce roboty.
Kamiennogórscy policjanci przypominają, że wypalanie traw jest zabronione.
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2024 r. poz. 1478)
- art. 124 ust. 1 „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
- art. 130a ust. 1 „Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych”.
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2024 r. poz. 17)
- art. 163 § 1: “Kto sprowadza zdarzenie zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
- Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2023 r. poz. 2119)
- art. 82 § 1 pkt 1 „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych — podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo karze nagany”.
- art. 82 § 3 „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi — podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
- art. 82 § 4. „Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania - podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
Wypalanie traw niesie za sobą poważne skutki, a największym jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Zanim to zrobisz, zastanów się czy warto być tak nieodpowiedzialnym.
młodszy aspirant Katarzyna Trzepak
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze