Profilaktycznie na stoku narciarskim!
W sobotę policjanci i strażacy z Kamiennej Góry oraz wrocławscy wodniacy wybrali się na stok narciarski w Czarnowie, gdzie wspólnie przeprowadzili działania profilaktyczne. Przekazywali niezbędną wiedzę szczególnie z zakresu udzielania pierwszej pomocy zarówno młodym narciarzom, jak i zapalonym już w boju dorosłym. Warunki do nauki sprzyjały, a chętnych nie brakowało. Natomiast policyjny patrol narciarski dbał o bezpieczeństwo na stoku.
Sezon narciarski na stoku w Czarnowie (powiat kamiennogórski) rozpoczął się już kilka ładnych tygodni temu, a w sobotę (28 grudnia 2024 grudnia) policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze i Komisariatu Wodnego we Wrocławiu wraz ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze wybrali się tam aby przeprowadzić działania profilaktyczne.
Była to inauguracyjna pierwsza służba policyjnego patrolu narciarskiego. Mundurowi dbali o bezpieczeństwo na stoku, uważnie obserwując czy narciarze przestrzegają obowiązującego dekalogu narciarza FIS. Znajdują się tam zasady, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo dla korzystających ze stoków narciarskich. Jeszcze ich nie znasz? Przeczytaj i zacznij się do nich stosować:
1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB - Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY - Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
3. WYBÓR TORU JAZDY - Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
4. WYPRZEDZANIE - Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU - Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
6. ZATRZYMANIE NA TRASIE - Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE - Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH - Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI - Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Natomiast policjanci wraz ze strażakami znajdujący się na stoku przekazywali niezbędną wiedzę profilaktyczną, szczególnie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zarówno młodym narciarzom, jak i zapalonym już w boju dorosłym. Warunki do nauki sprzyjały, a chętnych nie brakowało.
Jeśli nie jesteś pewny co zrobić, podstawową formą udzielenia pomocy jest wezwanie służb ratunkowych. Zadzwoń na numer alarmowy 112 i przekaż najważniejsze informacje:
- Krótko powiedz co się stało,
- Dokładnie określ miejsce zdarzenia,
- Podaj swoje dane
- Zachowaj spokój
- Nie rozłączaj się, dopóki nie usłyszysz od operatora: „Przyjąłem zgłoszenie, przekazuję do odpowiednich służb”
Pamiętajmy również, że widząc osobę, która potrzebuje pomocy najpierw należy się upewnić czy jest bezpiecznie czy próba udzielenia pomocy nie stworzy zagrożenia dla Ciebie. To jest jedna z najważniejszych zasad, którą powinno się kierować, ponieważ Twoje bezpieczeństwo jest równie ważne jak osoby poszkodowanej.
Cieszymy się, że zainteresowanie tym ważnym zagadnieniem, jakim jest pierwsza pomoc, nie maleje. Uczmy właściwego zachowania od najmłodszych lat i przede wszystkim, powtarzajmy to czego się nauczyliśmy, aby ta wiedza w przyszłości zaprocentowała. Pamiętajmy też, że nigdy nie jest za późno na naukę!
sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze